Vitaminler Stresi Nasıl Azaltır? Vitaminlerin Stres Etkisi

Vitaminler Stresi Nasıl Azaltır? Vitaminlerin Stres Etkisi

Birçok insan modern, hızlı tempolu yaşamın talihsiz bir sonucu olarak kabul edebileceğimiz sürekli bir stres durumunda yaşıyor. Zaman zaman stres yaşamak tamamen doğal olsa da sürekli stres altında olmak pek de normal kabul edilmemektedir. Sık stres, migren ve uyku bozuklukları da dahil olmak üzere istenmeyen sağlık sonuçlarına yol açar. Stresimizi yönetmek için sigara içmek veya sık alkol kullanımı gibi sağlıksız davranışlara yönelebilir. Bu kırılması zor bir negatif döngüyü tetikleyebilir. Stresin kalp hastalığı, kanser ve akciğer hastalığı dahil olmak üzere sağlık sorunlarına katkıda bulunan bir faktör olması şaşırtıcı değildir. Daha az stresli bir hayat sürmeye kararlıysanız, aslında vitaminler bu noktada en sağlıklı yardımcınız olabilir.

B Vitamini Kompleksi

Düşük enerji ve yorgunluk sinirlilik ve stres seviyelerine katkıda bulunabilir. Bu nedenle, enerji seviyelerini yüksek tutmak ve bilişsel performansı artırmak için iyi bilinen B vitaminlerinin olumlu etkilerinden yararlanabilirsiniz. Klinik veriler, bir B vitamini kompleksi ile takviyenin enerjinizin yüksek ve stresin düşük kalmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Klinik çalışmalar ayrıca, bir B vitamini kompleksi takviyesi almanın, yüksek stres durumlarında kişisel gerginliği ve depresif duyguları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Özünde, sakin kalmanızı ve istikrar hissini destekler. Gerginlik ve baskı altında daha rahat ve odaklanmış olmak istiyorsanız, bir B vitamini takviyeleri büyük bir yardımcı olabilir.

Kontrol Edilmemiş Stres Hayatınızdan Yıllar Alabilir

Kronik stres fiziksel sağlığımızı, zihinsel sağlığımızı ve nihayetinde ölüm oranımızı etkiler. Duygusal stres özellikle zarar vericidir. Stres yaygın olsa da, etkilerini hafifletmenin yolları vardır. Dikkatli olmanın veya derin nefes almanın yanı sıra başka çözümler de vardır. Sağlıklı bir beslenme ve iyi egzersiz yapmak, stres ve semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan çeşitli bitkisel takviyeler ve vitaminler ile birlikte etkilidir.

Stres bugünlerde daha yaygın olsa da, binlerce yıldır insanları etkileyen bir sorundur. Eski zamanlarda, insanlar stresi yönetmeye yardımcı olmak için geleneksel tıpta kullanılan bitkisel tedavilerden yararlanmışlardır. Son klinik çalışmaların, bitkisel ilaçların etkisi ile ilgili uzun süredir var olan inançlara güvenilirlik kazandırdığından emin olabilirsiniz.

Vitaminler ve Magnezyum

Magnezyum, kas ve sinir fonksiyonu için gerekli olan bir mineraldir. Birçok çalışma, magnezyumun uyku için özellikle önemli olduğunu ve takviyenin bu konuda yardımcı olduğunu göstermiştir. Yapılan çalışmalar, magnezyum takviyesinin uyku kalitesini artırdığını göstermiştir. Belirtildiği gibi, uykusuzluk ve stres birbirlerine paraleldir. Hepimiz bütün gece yatakta dönüp durmanın mücadelesini ve hayal kırıklığını biliyoruz. Bu sizin de mustarip olduğunuz bir şeyse, magnezyum dikkate değer bir takviyedir.

Stresi Aşmak İçin 4 Yaşam Tarzı İpucu

Strese karşı ilk savunma hattının üç temel yaşam tarzı faktörü olduğunu bilmelisiniz: gevşeme, diyet ve egzersiz. Dengeli bir beslenme düzenine sahip olursanız ve tutarlı bir antrenman programınız varsa, stres ve anksiyete bozuklukları geliştirme olasılığınız daha düşüktür.

Farkındalık Ve Meditasyon Çok Önemlidir

Ayrıca, solunum uygulamaları stresin giderilmesinde yardımcı olabilir. Özellikle meditasyonun stres ve kaygı belirtilerini azaltmada sakinleştirici ve yardımcı olduğu gösterilmiştir. Vitamin takviyesi almanın yanı sıra her gün 15 dakika da olsa uygulayabileceğiniz meditasyon seansları sayesinde bambaşka bir insana dönüşebilirsiniz. Stresinizden arınırken farkındalığı ve enerjisi artmış bir kişi olabilirsiniz.

Düzenli Olarak Mola Verin

Sizi strese sokan şey iş veya özel ilişkiler ise, bir süreliğine her şeye ara vermek isteyebilirsiniz. Elektronik cihazlardan ve sosyal medyadan 24 veya 48 saatliğine uzaklaşmayı düşünün. 2011 yılında yapılan bir çalışma, çalışma dışı zamanlarda işle ilgili iletişimden ayrılmanın çalışanların iyileşmesi ve sağlığı ile olumlu ilişkili olduğunu göstermiştir. Cep telefonunuzu görünmez hale getirmek veya hatta kapatmak gibi küçük bir ritüel anında rahatlama sağlayabilir. Vitaminler stresi azaltırken sosyal medyadan da uzak kalmak etkiyi iki kat artırabilir.

Yeşil Çayın Strese Etkileri

Stresi azaltmanın bir başka yolu, teanin içeriği nedeniyle yeşil çay tüketmektir. Teanin yeşil çay yapraklarında bulunan bir amino asittir. Çalışmalar, teaninin özellikle psikolojik ve fizyolojik stres yanıtlarını azaltmada usta olduğunu göstermektedir. Yeşil çay stres için yardımcı olabilirken, kafein alımını ve vücudunuzun buna nasıl tepki verdiğini de düşünmek gerekir. Kafein aşırı uyarıcı olabilir ve iyileşme yerine ek strese yol açabilir. Bu durumda, organik bir kafeinsiz yeşil çay içmeyi düşünebilir ve teanini vitaminler ve ek takviyeler ile alabilirsiniz.

Doğa İle Bağlarınızı Güçlendirin

Doğal ortamların onarıcı gücü hakkında birçok bilimsel çalışma mevcuttur. Bu, plajda bir gün geçirmek veya bir yürüyüş yaparak kendinizi açık havaya bırakmak anlamına da gelebilir. Alternatif olarak, ofisinize veya evinize bitkiler ekleyebilirsiniz.

Yine de, meditasyon yapan, yeşil çay içen, egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen kişiler bile zaman zaman strese maruz kalacaktır. Bu, aktif bir hayat sürmenin bir parçasıdır. Bu durumda, kaygınızı azaltmak ve enerjinizi artırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış otlar ve vitaminler ile stratejik olarak takviye alırsanız, stres bir sorun olmaktan çıkar. Benzersiz ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş ek tavsiye almak için doktorunuza danışabilirsiniz.DİĞER Blog